telewizory

Telewizor do salonu – jak go wybrać?

Telewizory są nadal bardzo popularne, jednak dużo mniej w odróżnieniu od komputerów i urządzeń mobilnych, to wciąż stanowią  one obowiązkowy element wyposażenia salonu. Jak wybrać idealny telewizor, który będzie łatwy w montażu i jednocześnie nie podrażni oczu podczas oglądania?

Dobór rozmiaru do powierzchni salonu

telewizoryDo średniego salonu o powierzchni do 30 metrów kwadratowych bez problemu wystarczy telewizor o przekątnej do 43 cali. W zależności od odległości pomiędzy kanapą o telewizorem odpowiedni będzie nawet mniejszy ekran. Tymczasem wiele osób porywa się na ogromne telewizory o przekątnej nawet 60 cali, który podczas oglądania zajmuje całe pole widzenia.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że większość telewizorów emituje bardzo jasne i jaskrawe światło. Długie oglądanie telewizora o zbyt dużych wymiarach może więc powodować podrażnienie oczu, a na dłuższą metę nawet pogorszyć wzrok. Należy więc zwrócić uwagę na ten czynnik, który niejako odpowiada za bezpieczeństwo widzów. Powinni uważać na to szczególnie rodzice, których dzieci często nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i oglądają telewizor ze zbyt dużej odległości. Takie zachowanie może grozić rozwinięciem się wady wzroku w późniejszych latach.

Montaż telewizora

Zakupiony telewizor może być zamontowany w salonie na dwa sposoby – ustawiony na szafce lub zawieszony na ścianie. Wiele osób decyduje się na drugi sposób głównie ze względu na to, że umożliwia on znaczne zmniejszenie kosztów. Często jednak wcale tak nie jest. Wynika to przede wszystkim z tego, że zamontowanie telewizora na ścianie wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Nieprawidłowo zamontowane urządzenie może zaś spaść i tym samym ulec uszkodzeniu, dlatego warto mimo wszystko zrobić to w prawidłowy sposób sposób. Często montaż telewizora na ścianie wymaga pomocy profesjonalisty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się montażem telewizora na ścianie, powinny skorzystać z poradnika lub pomocy innej osoby, która posiada większe umiejętności.