Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Udowodnione zostało, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Chociaż nie mamy bezpośredniego wpływu na jakość atmosfery na zewnątrz, możemy zadbać o zdrowe warunki we własnym mieszkaniu. Jest to ważne dla wszystkich, nie tylko osób cierpiących na alergię.

Domowe oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze filtrują powietrze w mieszkaniu i usuwają z niego zanieczyszczenia. Najbardziej rozpowszechnione są urządzenia usuwające pyły zawieszone. W tym celu powietrze jest zasysane do urządzenia i przechodzi przez kilka filtrów zatrzymujących zabrudzenia. W zależności od rodzaju oczyszczacza powietrza może on wykorzystywać filtry HEPA lub mechanizm wodnego oczyszczania. W tym drugim przypadku urządzenie jednocześnie nawilża powietrze do właściwego poziomu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Kupując oczyszczacz powietrza musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego mieszkania. Przy każdym urządzeniu producent deklaruje jaką powierzchnię jest w stanie skutecznie oczyścić. Dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest kupić kilka mniejszych oczyszczaczy niż jeden duży. Urządzenia te różnią się też rodzajem zastosowanych filtrów, a tym samym rodzajem usuwanych zanieczyszczeń.

oczyszczacze powietrzaWażne parametry

Istotny też jest tryb pracy takiego oczyszczacza. Niektóre modele posiadają czujniki automatycznie regulujące pracę urządzenia w zależności od stanu powietrza w pomieszczeniu sprawdź je na https://www.sferis.pl/oczyszczacze-powietrza-3853. W innych z kolei musimy sami pamiętać o tym by go włączyć i wyłączyć. Jeśli oczyszczacz ma być umiejscowiony sypialni wybierzmy model oferujący cichy tryb pracy.

Odpowiedzialne użytkowanie

Żeby oczyszczacz powietrza mógł spełniać swoją rolę, musimy regularnie wymieniać filtry. Jak często należy to robić wynika z instrukcji dołączonej przez producenta. Niektóre filtry mają okres użytkowania trwający kilka lat, inne należy wymieniać co kilka miesięcy. W przypadku urządzeń z filtrem wodnym niezbędne jest częste wymienianie wody i mycie urządzenia. W przeciwnym przypadku może dojść do rozwoju grzybów i ostatecznie stan powietrza ulegnie pogorszeniu.