Zdrowe i wygodne korzystanie z komputera

Zdrowe i wygodne korzystanie z komputera

Komputer znaleźć można w prawie każdym mieszkaniu. Dla większej wygody i zachowania zdrowia przy intensywnym korzystaniu z jego dobrodziejstw należy odpowiednio zagospodarować pomieszczenie, zadbać o dobrze dopasowane biurko, krzesło i przyzwyczaić się do pracy z zachowaniem prawidłowej pozycji ciała.

komputery stacjonarneMiejsce do pracy

Komputery stacjonarne(https://www.sferis.pl/komputery-stacjonarne-2078) wymagają, by umieścić je na stabilnej powierzchni i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Do tych celów idealne będzie biurko, które należy ustawić tak, by okno mieć z boku lub z przodu, nigdy z tyłu – podobnie trzeba ustawić silne źródło światła. Wpłynie to na poprawę komfortu pracy, gdyż nic nie będzie generowało nieprzyjemnych dla wzroku refleksów na powierzchni monitora. Biurko powinno być takiej wysokości, by można było swobodnie położyć na nim przedramiona i korzystać z klawiatury oraz myszki. Niedopuszczalna jest sytuacja, by podnosić ręce wyżej albo też pochylać się, by wygodnie pisać czy klikać. Monitor znaleźć musi się na wysokości oczu, nie wymuszając zadzierania głowy ani garbienia się.

Bardzo ważne jest krzesło

W wielu biurach pracownicy obsługujący komputery stacjonarne mają do dyspozycji fotele lub krzesła obrotowe. Czy jest to dobry zakup do domu? Niekoniecznie, ale dysponując podłogą, która nie zniszczy się od ciągłego jeżdżenia po niej na krześle, można sobie na coś takiego pozwolić. Dla wszystkich innych osób wystarczy zakup wygodnego krzesła, pozwalającego oprzeć plecy i zachować bez trudu wyprostowaną pozycję. Dzięki temu nawet długotrwała praca przy komputerze nie wywoła bólu i zmęczenia. Oczywiście niezależnie od jakości krzesła i innych elementów zestawu nie należy zapominać o oczach – po kilkunastu minutach patrzenia na monitor warto zrobić sobie przerwę i zrelaksować wzrok.