monitory komputerowe

Dobre monitory komputerowe

Zdecydowana większość osób ma do czynienia z komputerem każdego dnia. Elementem który znacząco wpływa na komfort użytkowania jest monitor. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli, może być trudno wybrać ten właściwy. Co warto wziąć pod uwagę?

Wymagania użytkownika

monitory komputeroweTrudno mówić o dobrych i złych monitorach komputerowych. Różnią się one między sobą parametrami, ale każdy ma jakieś mocne strony. Dlatego najważniejsze jest uwzględnienie potrzeb danego użytkownika. Przed zakupem warto zastanowić się do czego będzie monitor najczęsciej używany.

Rozmiar ekranu- przekątna i rozdzielczość

Oczywiście większy monitor oznacza większy obszar roboczy sprawdź na to ofertę w https://www.sferis.pl/monitory-2070, jeśli jednak powierzchnia ekranu jest za duża by objąć ją wzrokiem może negatywnie wpływać na komfort pracy. Monitory komputerowe o dużej przekątnej sprawdzają się na przykład przy wyświetlaniu filmów, ale wymagają by użytkownik siedział w pewnej odległości od ekranu.
Rozdzielczość wpływa na ilość widocznych szczegółów. Jednak wysoka jakość obrazu wymaga też dobrej karty graficznej i jeśli takiej nie ma, może spowalniać pracę komputera. Monitory o wysokiej rozdzielczości wskazane są na przykład dla grafików komputerowych.

Sposób działania- matryca monitora

W zależności od zastosowanej matrycy, monitory komputerowe w inny sposób generują obraz. Dlatego od wyboru matrycy zależą parametry obrazu. Często spotykane są matryce TN- jest to dość tanie rozwiązanie. Co prawda nie zapewniają najwyższej jakości obrazu, ale są wystarczające na przykład w przypadku zastosowań biurowych.

Z kolei matryca IPS gwarantuje doskonałą jakość obrazu i idealne odwzorowanie kolorów. Minusem zastosowania tych matryc w monitorach komputerowych jest wysoka cena.

Zrównoważonym wyborem są matryce MVA i PVA. Mają one zarówno średnie parametry, jak i średnią cenę, dlatego są odpowiednie dla zastosowań domowych.

O czym jeszcze pomyśleć?

Dla wielu użytkowników duże znaczenie będzie mieć czas reakcji plamki monitora. W praktyce określa to dynamiczność wyświetlanego obrazu. Szczególną uwagę na ten parametr powinny zwrócić osoby planujące granie w gry komputerowe.