Zastosowanie komputerów w obiektach przemysłowych

Potrzeba użycia sprzętu komputerowego w warunkach trudnych wymaga odpowiedniej konstrukcji zarówno od jednostki centralnej, jak również od wyposażenia dodatkowego. Stąd tak duża uwaga przy doborze zestawów komputerowych do hal przemysłowych i warsztatów.

Zabezpieczenie komputera przed czynnikami zewnętrznymi

Aby można było używać sprzętu komputerowego bez obawy o jego stan, należy dopilnować, aby był ona niewrażliwy na kurz i pył. Dobrze jest, kiedy dodatkowo posiada on ochronę przed wilgocią. Tak samo należy dobierać parametry urządzeń wskazujących i klawiatury. To te akcesoria narażone są na zanieczyszczenia i trudne warunki pracy. Należy przewidzieć również sposób czyszczenia, aby ułatwić utrzymanie ich w czystości. Dobrze, kiedy mają one membranowe połączenia chroniące przed zalaniem układów elektronicznych.

Kompaktowe obudowy systemowe

Dobrym rozwiązaniem są obudowy przeznaczone do montażu komputera. Takie pojemniki posiadają zabezpieczenie ekranu i klawiatury przed warunkami panującymi w pomieszczeniach przemysłowych. Podzespoły są chronione przez szczelne zamknięcie. Dzięki kółkom jezdnym łatwo je przestawiać w dowolne miejsce, przez co nie ma konieczności instalowania w warsztacie biurka do komputera. Z tego powodu, że stosowane są tradycyjne podzespoły komputerowe, w każdej chwili może być wymieniana myszka lub klawiatura. Wiąże się to z niższymi kosztami użytkowania takich zestawów. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci filtrów powietrza powodują wydłużenie czasu użytkowania zestawów komputerowych.

Wykorzystanie i osprzęt dodatkowy

Tak przygotowany komputer i przenośna obudowa przemysłowa mogą dzięki oprogramowaniu być używane do zarządzania dowolnymi maszynami. W warsztatach i pomieszczeniach produkcyjnych w komputerze przeglądać można dokumentację techniczną i korzystać z programów serwisowych bez obawy o uszkodzenie komputera. Dodatkowo oprócz sterowników urządzeń podłączać można również przenośne dyski pamięci oraz czytniki kreskowe pozwalające na odczytywanie kodów części i podzespołów.