Jaką listwę zasilającą wybrać?

Głównym zadaniem listwy zasilającej jest ochrona wszelkich urządzeń przed bardzo dla nich szkodliwymi przepięciami. Jednak aby spełniała ona swoją funkcję zgodnie z oczekiwaniami należy wiedzieć, czym się kierować w wyborze listwy antyprzepięciowej.

Listwy filtrujące a antyprzepięciowe

Warto wiedzieć, że listwy zasilające podzielić można na listy w filtrujące oraz listwy antyprzepięciowe. Listwy filtrujące w praktycznym zastosowaniu (teoria na ten temat wygłaszana przez producentów czy sprzedawców bywa w tej kwestii zbyt często niestety zbyt wyidealizowana) daje jedynie podstawową ochronę, wskutek czego w przypadku awarii urządzenia odcinane jest główne zasilanie, do którego urządzenie, które uległo awarii zostało podpięte. Tak naprawdę listwa filtrująca jest lepszej jakości przedłużaczem, wyposażonym w dodatkowy bezpiecznik. Natomiast jeśli chodzi o listwy antyprzepięciowe, to w ich przypadku wyróżnić można kilka rodzajów, różniących się pomiędzy sobą przede wszystkim ilością i rodzajem zastosowanych zabezpieczeń. Głównym zadaniem tego typu listew jest odcięcie zasilania w momencie pojawienia się skoków napięciowych, których powtarzalność doprowadzić może do poważnego uszkodzenia urządzenia.

Czym się kierować w wyborze listwy antyprzepięciowej?

Listwy antyprzepięciowe to z całą pewnością znacznie lepsze rozwiązanie niż listwy filtrujące. Decydując się na zakup listwy antyprzepięciowej należy kierować się przede wszystkim:

  • rodzajem listwy. Należy mieć na uwadze, że są producencie reklamujący swoje produkty jako listwy antyprzepięciowe nawet pomimo tego, że nie posiadają one stosownych zabezpieczeń;
  • rodzaj zastosowanego zabezpieczenia;
  • wyposażenie listwy w systemy zabezpieczające;
  • liczbę gniazd w danej listwie;
  • długość kabla zasilającego;
  • zdolność do adopcji energii – im jest ona wyższa, tym lepiej (dla skuteczności działania listwy nie powinna być jednak mniejsza niż 400 J);
  • czas relacji listwy – w tym przypadku szybciej znaczy lepiej;
  • maksymalne obciążenie jakie jest w stanie znieść listwa.