Elektroniczne dowody osobiste, a kompatybilne czytniki

W związku z wprowadzeniem rozporządzenia o wydawaniu nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną wiele firm wprowadziło do swej oferty czytniki umożliwiające korzystanie z tych nowych dokumentów tożsamości.

Co to są e-dowody?

Elektroniczne dowody osobiste są wydawane od 4 marca 2019 roku. Proces wydawania e-dowodów ma być rozłożony na dziesięć lat i ma zakończyć się w 2029 roku.

Pierwsze dokumenty elektroniczne są wydawane tym osobom, których dotychczasowe dowody straciły ważność oraz tym, których dokument uległ zniszczeniu lub zagubieniu. Do końca tego roku każdy urząd gminy w naszym kraju jest zobowiązany do zakupu i przetestowania działania czytników z e-dowodami.

Funkcje e-dowodów, a czytnik dowodów osobistych

Elektroniczny dowód osobisty jest wyposażony w specjalny środek identyfikacji elektronicznej – „profil osobisty”, z pomocą którego można szybko i sprawnie potwierdzić tożsamość danej osoby w wielu usługach online.

Korzystanie z dowodu elektronicznego jest bardzo proste. Wystarczy przyłożyć ten nowoczesny dokument do czytnika, a następnie wpisać kod PIN. Dodatkowo w e-dowodzie są zamieszczone także dane, które pozwalają opatrzyć dokument zaawansowanym podpisem elektronicznym, który to jest równie ważny, jak podpis własnoręczny.

W związku z wprowadzeniem dowodów elektronicznych na rynku pojawiły się nowoczesne czytniki e-dowodów, umożliwiające odczyt danych z nowego dokumentu. Oferowane czytniki dowodów osobistych ( https://sklep.unicard.pl/pl/c/Czytniki-eDowodow/70 ) są w pełni zgodne z wytycznymi MSWiA i MC, dzięki czemu gwarantują kompatybilność z elektronicznymi dowodami osobistymi.

Oferowany sprzęt jest zbliżeniowy, więc wystarczy przyłożyć e-dowód osobisty do czytnika, aby rozpocząć bezprzewodową komunikację.