fajna wyciskarka

Wyciskarki do soków – jaką wybrać?

Zastanawiając się nad zakupem wyciskarki do soków, szybko możemy zauważyć, że są wyciskarki jednoślimakowe, dwuślimakowe, poziome czy pionowe. Jaka jest różnica między nimi? Czy otrzymany sok będzie miał inne wartości?

Wyciskarki do soków poziome

fajna wyciskarka

Wyciskarki do soków działają w tzw. technologii „na zimno”. Pracują z prędkością nie przekraczająca 120 obrotów na minutę. Nie posiadają ostrzy, tak jak sokowirówki, tylko wałek ślimakowy, który miażdży owoce i warzywa wyciskając z nich sok. Dzięki temu jakość uzyskanego soku jest bardzo wysoka. Nie jest on natleniony, więc zachowuje pełną gamę witamin i minerałów.

Wyciskarki do soków pionowe

Pionowe wyciskarki soku mają wałek ślimakowy ustawiony w pionie, w przeciwieństwie do tradycyjnych poziomych wyciskarek. Dzięki temu ich budowa jest węższa, ale za to są wyższe.

Pionowe wyciskarki zaopatrzone są w funkcję „na biegu”, dzięki której można je przepłukać kilkoma szklankami wody wlanymi po zrobieniu jednego soku i przystąpić do robienia kolejnego. Ta funkcja nie może jednak zastąpić końcowego mycia wyciskarki, które jest dosyć kłopotliwe.

Wyciskarki do soków jednoślimakowe

Jak sama nazwa wskazuje posiadają jeden wałek ślimakowy służący do miażdżenia owoców i warzyw. Są mniej efektywne niż wyciskarki dwuślimakowe.

Wyciskarki do soków dwuślimakowe

Wyciskarki dwuślimakowe również należą do urządzeń wolnoobrotowych. Dzięki temu sok, który w nich powstaje nie jest podgrzewany, co daje nam pełną gamę witamin i minerałów. Są to najbardziej efektywne urządzenia do wyciskania soków.

Ich wadą jest duża czasochłonność przy robieniu soków. Nie są również łatwe w czyszczeniu i mają duże gabaryty.

Wyciskarka typu Champion

Jako jedyna wyciskarka łączy w sobie dwie technologie – sokowirówki i wyciskarki. Jej wadą jest to, że należy do urządzeń wysokoobrotowych, które napowietrzają sok. Nie radzi sobie również z wyciskaniem soku z warzyw liściastych oraz ziół. Zaletą jest szybkość i efektywność oraz możliwość wyciskania dużych ilości soków.

Wyciskarki do soków różnią się. Warto zastanowić się jak często będziemy używać naszej wyciskarki i jakie soki chcemy robić. Odpowiedź na te pytania ułatwi podjęcie decyzji, który model będzie dla nas idealny.