Jakie rodzaj drukarki wybrać?

Niemalże w każdym domu można spotkać drukarkę – w jednym będzie to drukarka atramentowa, a w innym laserowa. Te drugie są jednak częściej wybierane do biura. Do użytku domowego zwykle wystarczają modele atramentowe, nawet takie w wersji monochromatycznej, jeśli ktoś nie ma potrzeby drukowania kolorowych obrazów i zdjęć. Oba rodzaje urządzeń mają oczywiście swoje wady i zalety, dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretny model, należy dobrze przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe.

Podział drukarek

Zgodnie z podstawowym podziałem drukarek, wyróżnia się modele atramentowe i laserowe. W przypadku drukarek atramentowych włożone arkusze papieru pokrywane są tuszem znajdującym się w tonerach. Pojemniki z atramentem są przesuwane przy pomocy głowicy. Z kolei w modelach laserowych toner rozprowadzany jest przez specjalny wałek. To jednak nie jedyny podział. Drukarki dzieli się także ze względu na rodzaj wydruku. W przypadku monochromatycznej drukarki do dyspozycji jest wyłącznie druk czarno-biały. Droższe drukarki dają wydruku kolorowe i czarno-białe.

Drukarki atramentowe i laserowe – czas poznać ich zalety i wady

Drukarki atramentowe mają niższe ceny niż te laserowe i mają mniejsze gabaryty. Ich zaletą jest nieduże generowanie hałasu i możliwość drukowania kolorowych wydruków. Jakość wydruku jest niestety przeciętna i drukowanie jest powolniejsze niż modeli laserowych. Są też droższe w eksploatacji. Drukarki laserowe są bardziej wydajne, zapewniają wysoką jakość i trwałość wydruku. Oczywiście są znacznie droższe i trzeba wybierać między drukarką kolorową a monochromatyczną.