Kilka informacji o czytnikach biometrycznych

Czytniki biometryczne otaczają nas z każdej strony. Znajdują się powszechnie już nie tylko w komputerach przenośnych i telefonach, lecz również w wielu zamkach drzwiowych w firmach, a nawet w prywatnych domach. Na jakiej jednak zasadzie urządzenia te działają i jakie są ich modele?

Jak to działa?

Zasada działania takiego systemu jest niezwykle prosta. Dany użytkownik autoryzowany jest poprzez zbadanie jego linii papilarnych, przez czytnik biometryczny. Linie te u każdego człowieka są unikalne. Oznacza to, że nie ma drugiej osoby na świecie, która miałaby dokładnie ten sam układ linii papilarnych na placach. Wystarczy zatem tylko umieć je odczytać, aby móc identyfikować osoby próbujące uzyskać dostęp do danego urządzenia lub pomieszczenia.

Jakie są model czytników biometrycznych?

Rzecz jasna nie ma na rynku jednego tylko rodzaju i modelu czytnika biometrycznego. Znaleźć ich można całkiem sporo, a różnią się one od siebie technologiami użytymi do odczytu linii papilarnych.
Zdecydowanie najbardziej prymitywnym sposobem jest czytnik wykonujący zdjęcia linii papilarnych i porównujący je z danym zapisanymi w bazie. Innymi czytnika są te, które wykrywają zmiany pojemności mikroskopijnych kondensatorów, a nawet te, które wykorzystują do działania termowizje lub ultradźwięki. Linie papilarne doskonale są bowiem widoczne poprzez obserwacje zmiany temperatury na palcach, a nawet poprzez odbijanie przez nie dźwięków. Oczywiście mowa tu już o najbardziej zaawansowanych na rynku modelach.