Bezpieczeństwo w sieci

Internet jest narzędziem, z którego korzysta większość osób i firm. Wykorzystywany jest do szukania inspiracji, wykonywania pracy, realizowania swoich zainteresowań i sprawnej komunikacji. Niestety na przestrzeni lat cyberagresja uległa znacznemu rozwojowi, co sprawia, że w sieci czyhają na nas niebezpieczeństwa. Jakie mogą być skutki ataku cyberprzestępców?

Cyberbezpieczeństwo

NATO uznało w 2016 roku cyberprzestrzeń za piąty obszar odpowiedzialności traktatowej. Okazuje się, że w obecnym świecie nikt z nas nie może czuć się całkowicie bezpiecznie. Cyberbezpieczeństwo jest związane z wszelkimi działaniami chroniącymi naszą aktywność w sferze online. Ochrona ta jest procesem długotrwałym i wciąż podlega ulepszaniu oraz ciągłej kontroli.

Pojęcie cyberbezpieczeństwa wskazuje, że jest to zapewnianie bezpieczeństwa biznesu, procesów i działań podejmowanych w sferze informatycznej. Najważniejszymi zasobami w tym przypadku są; kapitał, informacje i infrastruktura IT.

Skutki ataki cyberprzestępcy

Cyberprzestępcy na szeroką skalę paraliżują działania organizacji, utrudniając dostęp do zasobów czy kradnąc dane. Instytucje, które zostaną zaatakowane w sieci, znajdą się w sporych kłopotach. Jeśli zajmują się przetwarzaniem informacji o mieszkańcach Unii Europejskiej, za taki atak poniosą karę w wysokości nawet do 20 mln euro lub 4% obrotu globalnego. Jest to związane z niedotrzymaniem obowiązku zawartego w Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Organizacja taka oprócz tego straci pozytywny wizerunek i zaufanie klientów.

Na atak hakerów są też narażeni zwykli użytkownicy, którzy każdego dnia korzystają ze strefy online w celach prywatnych. W najgorszym przypadku mogą oni stracić pieniądze z kont bankowych i wszystkie ważne dane zawarte na komputerze. Złośliwe oprogramowania mogą wyrządzić wiele innych szkód, dlatego warto zrobić wszystko, aby zapobiegać takim atakom.

Cyberbezpieczeństwo obejmuje wszelkie działania prowadzące do ochrony działań podejmowanych w strefie internetowej – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo.html – więcej po wejściu na stronę.