Pralka do domu — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń, których używa się w domu. Pranie robi się średnio kilka razy w tygodniu. Można zatem powiedzieć, że pralka używana jest dosyć często. Dlatego decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być dobrze przemyślana. Na co zwrócić uwagę, aby kupić dobrej jakości pralkę, która spełni wszystkie wymagania? 

Wymiary pralki dostosowane do wielkości pomieszczenia

Na samym początku należy zastanowić się nad wymiarami pralki. Muszą być one dostosowane do wielkości pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy urządzenie będzie stało w łazience, kuchni, czy w pralni, trzeba zadbać o to, aby nie zagracało ono pomieszczenia i pozwalało na swobodne poruszanie się. Najlepiej dokonać pomiarów wolnego miejsca i na tej podstawie dobierać pralkę

Najważniejsze parametry pralki 

Pralka musi odpowiadać na potrzeby użytkowników, a do tego być wygodna i funkcjonalna. Najważniejszym parametrem jest pojemność, którą dobiera się na podstawie liczby domowników. Jeśli rodzina liczy więcej niż 5 osób, potrzebna będzie pralka o największej pojemności a kupisz je w sklepie sferis. Następnie warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Będzie ona świadczyła o tym, ile prądu zużyje pralka (najlepsza jest klasa A +++). 

Pralki posiadają też różne programy. Trzeba zastanowić się nad potrzebami każdego użytkownika. Dodatkowo ważny jest poziom głośności. Jeśli urządzenie będzie uruchamiane kilka razy w tygodniu, warto zadbać o to, aby nie generowało ono zbyt dużego hałasu. 

pralka

Pralka otwierana od góry czy od przodu? 

Na rynku dostępne są pralki otwierane od góry oraz od przodu. Jaki model będzie najlepszym rozwiązaniem? Tutaj też warto wziąć pod uwagę własne potrzeby i preferencje. Jeśli w pomieszczeniu, w którym ma stać pralka, jest mało miejsca i otwieranie drzwi od przodu byłoby problematyczne, wtedy lepiej zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Natomiast pralki otwierane od przodu będą lepszym rozwiązaniem dla osób o niskim wzroście. 

Podsumowując, najważniejsze aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając pralkę do domu to wymiary, klasa energetyczna, dostępne programy, poziom generowanego hałasu podczas pracy oraz umieszczenie drzwi.